71. Literatura z ukłonem
25 października 2014

71. Literatura z ukłonem

Bale, wyjazdy do bliższej lub dalszej rodziny, suknie, plotki, kandydaci na mężów, spadki, spacery, migreny, listy (również miłosne), dozgonne i fałszywe przyjaciółki – tym zajmowała się przecięta panna na wydaniu w Anglii na początku XIX w. Współczesnym Polkom może się to wydawać błahe, ale dla kobiet tamtego okresu w tym okręgu mieścił się cały świat – świat który można sobie wyobrazić poprzez lekturę powieści Jane Austen.

jane austen

Rozważna i romantyczna” to przymiotniki charakteryzujące dwie siostry. Obie na wydaniu, obie w niezbyt korzystnej sytuacji finansowej (po śmierci ojca), obie biorące czynny udział w lokalnej społeczności. A w tle przystojni, młodzi mężczyźni wyraźnie zauroczeni bohaterkami. Jak sam tytuł wskazuje jedna kieruje się rozumem, druga sercem, dlatego rumieńcom, wzburzonym listom, rozpaczom, plotkom, podejrzeniom, rozmowom i nadziejom na pomyślny obrót wydarzeń nie ma końca.

Przede wszystkim podobały mi się emocje, których w tej książce jest multum. Przez wnikliwą analizę uczuć kłębiących się w sercach poszczególnych postaci cała lektura jest dużo bardziej żywa, przez co trudno się od niej oderwać.

angielska herbata

Ponadto zarówno w tej powieści, jak i w innych dziełach autorki jest bardzo dużo lekkości i spokoju. Dlatego cała lektura to bardzo przyjemny odpoczynek (zawłaszcza z kubkiem gorącej herbaty), właśnie tego oczekiwałam. „Rozważna i romantyczna” nie jest moją pierwszą książką Jane Austen, ale zdecydowanie najciekawszą – 7/10

 

Zdjęcia z greenvilleonline.com, qwikit.com i downtownchapelhill.com

Dodaj komentarz