54. Stałość utrzymana
13 czerwca 2014

54. Stałość utrzymana

Mam wrażenie,że każda aktywność fizyczna ma – przynajmniej z zasady – swój określony cel. Najbardziej preferuję mieszankę moich aktualnych potrzeb i przedstawionych odgórnie założeń dotyczących mojego stanu po treningu, dlatego moją ulubioną formą jogi jest tzw. Yin Yoga

Trening ten polega na utrzymaniu konkretnych pozycji przez dłuższy czas. Jak łatwo się domyślić Yin Yoga bazuje na taoistycznej koncepcji yin i yang, zgodnie z którą harmonia natury polega na zachowaniu wzajmnie uzupełniających się skrajności. Yang dotyczy ruchu, zmienności i oczywistości, natomiast yin jst bezruchem, stałością i (!) ukrytymi aspektami rzeczywistości.

W praktyce (z Esther Ekhart) poza kilkuminutowym trwaniu w danych asanach ważne jest spokojne wykonywanie ruchów. Tu istota treningu polega na znalezieniu swojej granicy, wobec czego nawet nieznaczny ból jest alarmem sygnalizującym skok na zbyt głęboką wodę. Dla porównania bawiąc się z innymi gatunkami jogi ten alarm to upadek na zimną podłogę ;)

yin yoga 2

Yin Yoga to zdecydowanie moja ulubiona forma tej zabawy, mimo że realizuję ją maksymalnie 2 razy w miesiącu. W czasie treningu nie nauczę się trudnych asanów, jednak po wszystkim jestem bardzo spokojna, pogodzona z moimi sprawami i – co cenię najbardziej – pełna dystansu do otaczającej mnie rzeczywistości :)

To bardziej medytacja niż ćwiczenie fizyczne.  Generalne w jodze chodzi głównie o skupienie się na danym momencie poprzez wykonywane asany – one nie są celem samym w sobie. W czasie Yin Yogi to dużo bardziej naturalne, co za tym idzie cały trening daje więcej satysfakcji, zwłaszcza w sferze duchowej.

Tutaj fizycznych rewelacji nie będzie, ponieważ jak wspomniałam Yin Yoga bazuje na stałości, która w dłuższym okresie czasu jest niewykonalna przy bardziej zaawansowanych pozycjach.

Bez większego wysiłku mogę na moment oddalić się od rzeczywistości, by do niej wrócić z większym spokojem i zaufaniem – dlatego w moim wypadku Yin Yoga jest świetnym prezentem dla samej siebie.

yin yoga

 

 

 

Zdjęcia z  wikipedia.orgyogagirlsorlando.comappreciateyoga.net

Dodaj komentarz